Sizde bildiklerinizi bizimle paylasin >>

Mail gönder

 

 • ilk 2 kisilik ucak Assagi Harman yerine (yani corak tarafi bekdik cikisi) na tahmini 1955 yillarinda inmistir. Indigi söylenmekte, halkimiz ilgi ile izlemislerdir.
 • Önceden evlerin yagmurda ve karda akmamasi icin corak denilen suyu az geciren tuzlu topraklar Evin üstüne atilirdi.
 • Ilk yerlesim dönemlerde (yokluk dönemi) Hayvanlarin Akiri insanlarin oturup ve yattigi yerle ic ice olurdu (o zamanlar kisin daha sicak olurmus) Hatta bunun üzerine birde Ata sözü olusmus. “Oturdugu ahir sekisi, Söyledigi istanbul türküsü” yani anlam olarak kendini bilmez kisilere söylenmis bir söz.
 • Ilk yerlesim dönemlerinde evler camurdan yapilir (Kerpic) ve yine camurdan suvanirdi. Bu evlerin üstüde Kavak citil, cubuk ve corakla örtülürdü.
 • Aysa türküsünün cikis yeri Sariyahsi, Konusu: Cok güzel bir Aysa diye bir kadin varmis bu kadinda Süleyman kan Kör Yussufla evliymis mutsuz ve huzursuz olan Aysa... Bir gün Akirda asilmis olarak bulunur...Bu hikaye cok uzun ve tamami bizde mevcuttur fakat bu olaya fiilen karismis ve ismi gecen kisilerin yakini incinecegi icin yazmiyorum. Oysa bu hikayeyi her yasli Sariyahsili bilmekte.
 • Sariyahsi´de 1 Camuz sürüsü (sigiri), 3 inek öküz sürüsü (sigir) ve 3 ile 5 arasi degisen koyun keci sürüsü var idi. Her sürü 30 ile 60 arasinda hayvandan olusurdu.
 • Sariyahsi`ye ilk helikopter 1970 yillarinda (Alikan Hacinin torunu icin) ilk gelisinde kadin, erkek, yasli, genc, cocuk kis günü helikopteri görmek icin helikopterin etrafinda toplanmisti.
 • Sariyahside ilk television yayina gectigi dönemlerde tv seyretmek icin tv´si olan evlerin cok misafiri(konuklari) olurdu.
 • Her evde bir silah olurdu. Bu silahlar tüfek, mauzer, tabanca ve gama idi. Ve halende cogunda mevcutdur.
 • Sariyahsi’nin Deli baslari ( bir zamanlar ): Azizin topal= Mehmet Bozkurt. Azizin topal ayni zamanda büyük eskiya-idi vurucu kirici biri-idi. Örnegin Bogazköy’lülerin irgatlarini korku zoruyla getir tirpanla ekin isletirdi ve öküz güdenleri basina diker semsiye olarak gölgelerinde uyurdu. Govur Hasan= Hasan Yilmaz (sonunda idam edildi)
 • En cok evlenenler: 1. Milli Hasan 2. Ahmet Efendinin Mehmetinin Emin 3. Topalin Emin
 • Günes tutulunca herkez tenike davul calar ates yakar idi.
 • Deniz Gezmis ve arkadaslarinin Sariyahside birleri tarafindan saklandigi söylenir.
 • Deniz Gezmis diye Sariyahsi-Yaylak arasinda bir kisiyi tutup simdiki ismi ile Kizilirmak ilokulu önüne getirildigi ve halk tarafindan linc edilmek istedigi söylenmekte.
 • Son 2 secimde ilcemizde HADEP Partisinden Belediye Baskanligi icin aday konmamasina ragmen HADEP Partisinede oy ciktigi söylenmekte. (2000).
 • Sariyahsi´mizin ilcelik icin ilk mürecat´i ilk Kasaba oldugu dönemde Veli Atak tarafindan yapildigini biliyormuydunuz? (Kaynak kisi: Veli Atak).
 • >SINDELFINGEN SARIYAHSI CEMIYETI< Cemiyetimizin bugün 21.01.2001 yapilan genel kurul toplatisinda yeni yönetim bircok kargasa icinde secildi. Yeni baskan yine Cengiz Mutlu oldu. Yeni yönetimin halkimiza ve cemiyetimize hayirli olmasini temenni ederiz. Bilgi Murat Celik.
 • 07.05.1985 Tarihinde postaci Ali Dündar tarafindan kasabamiza (o zamanlar) lise acilmasi icin Milli Egitim Bakanligina, Orta Egitim Genel Müdürlügüne, Serefli Kochisar Kaymakamligina ve Sariyahsi Belediye Baskanligina 200 imzali dilekce vermisler ve su an faliyette. Belediye baskani ve belirli kasaba halki taktir ve tesekkür edmistir.
 • 15.07.1987 tarihli kasabamiz Sariyahsi belediyesine emlak beyaninda kisi ve sülale sayilari toplam rakam 818 kisidir sülale daglimi ise söyle:

Ilcede vergi ödeyenler listesi...(Sene:1985)

SÜLALE

KiSi

Not

SÜLALE

KiSi

Not

Acar

24

 

Kocak

10

 

Atak

32

 

Karatepe

2

 

Alici

22

 

Kivrak

1

Sariyahsili degil

Aydin

14

 

Mutlu

36

 

Ahibos

2

Nazif ve Vahide

Mercan

2

Macir

Aygan

8

 

Öztas

43

5 Numara

Alpay

1

Tatarlarin Mehmet

Öcal

8

 

Bozkurt

78

1 Numara

Özbas

7

 

Baran

16

 

Öztunc

10

 

Basaran

6

 

Öngüc

1

Sariyahsili deyil

Bulat

33

 

Özdemir

75

3 Numara

Baykal

1

Ibrahimbali Eren Baykal Sariyahside demici ailesi Sariyahsili

Serin

26

 

Beyazit

1

Sariyahsili deyil - Hüseyin Beyazit

Tezcan

3

Küllü’nün ve ogullari

Cömert

16

 

Tekin

1

Mevlut Tekin

Celair

4

 

Ugur

2

 

Celik

77

2 Numara

Ünlü

3

Sariyahsili degil

Demirel

52

4 Numara

Ünsal

6

 

Demir

6

 

Ünver

15

 

Ekici

25

 

Ünal

1

Sariyahsili degil

Eraslan

20

 

Ulgü

2

Sariyahsili degil-Haydar Usta

Görkem

20

 

Yilmaz

18

 

Gökce

15

 

Yildiz

30

 

Gücün

6

 

Yildirim

4

 

Güven

8

 

Yazici

6

 

Güclü

77

2 Numara

Erbek

2

Sariyahsili degil

Göksügür

15

 

 

 

 

Isik

13

 

 

 

 

Kilic

10

 

 

 

 

Karakaya

12